Osnovce pitaju za nacionalnost školskih drugova
14. 04. 2025.
Pitanje o nacionalnosti učenika u udžbeniku za četvrti razred izazvalo kritike roditelja, dok nadležni poručuju da je cilj promocija tolerancije.
Sadržaj radne sveske iz predmeta Poznavanje društva za četvrti razred osnovne škole u kojem se postavlja pitanje o nacionalnosti učenika, mogao bi biti razmatran u okviru Strategije reforme obrazovanja za period 2025 – 2035.
„Saznaj nešto više o svojoj školi: po kome je dobila ime, kada je počela s radom, koliko ima učenika/učenica, koje su nacionalnosti. Zatim koliko ima učionica, kabineta za nastavu različitih predmeta i slično. Zapiši podatke i o tome koje mogućnosti tvoja škola pruža tebi i tvojim drugovima/drugaricama za druženje, razvijanje novih prijateljstava i drugo“, navodi se u jednom od zadataka u radnoj svesci.
Udžbenik i radna sveska iz predmeta Poznavanje društva za četvrti razred, autora Tamare Gazivode, Aleksandre Jelić, Tamare Milić i Gorana Barovića, odobreni su za upotrebu 2013. godine. Prema planu učenja iz oblasti „Škola“, od učenika se očekuje da saznaju i koje su nacionalnosti njihovi školski drugovi, iako ta tema nije predviđena programom za četvrti razred.
Prema važećem programu, pojmovi nacionalnosti, religije, narodnosti i kulture uvode se tek u petom razredu osnovne škole, gdje se i nude objašnjenja ovih pojmova.
Iz Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva (ZUNS) su kazali BIRN-u da je svrha zadatka podsticanje prihvatanja različitosti, interkulturalnosti i tolerancije. Navode da nije namjera podsticanje nacionalnih podjela među djecom, niti se očekuje da učenici pojedinačno istražuju nacionalnosti ostalih đaka.
„U napomeni Priručnika za nastavnike koji prati ovaj udžbenik, jasno je navedeno da se pitanja iz radne sveske prethodno analiziraju na času, kako bi učenici i učenice bili usmjereni na njihovo pravilno razumijevanje. Nastavnik/nastavnica ima ključnu ulogu u objašnjavanju zadatka i podsticanju razgovora na način koji jača toleranciju i međusobno poštovanje, čime se eliminiše mogućnost pogrešnog shvatanja ovog pitanja“, navode iz ZUNS-a.
Iako iz Zavoda i Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) navode da nijesu primili formalne pritužbe na sadržaj radne sveske, izvršna direktorica „Udruženja Roditelji“ Kristina Mihajlović tvrdi da je to udruženje više puta ukazivalo na probleme sa udžbenikom, kao i sa udžbeničkim kompletom za peti razred osnovne škole.
„Poznavanje društva bi trebalo da bude predstavljeno na razumljiv i zanimljiv način, jer ima potencijal da pomogne djeci da razumiju društvo u kojem žive. Zbog toga je važno da udžbenici budu što jednostavnije napisani“, kazala je Mihajlović za BIRN.
„Odgovornost za razumijevanje sadržaja ne može biti isključivo na nastavnicima. Roditelji mogu pomoći ali ne možemo očekivati da svi imaju iste kapacitete – ni roditelji, ni djeca tog uzrasta“, dodala je ona.
Iz Zavoda za udžbenike i Ministarstva prosvjete nijesu odgovorili na pitanje BIRN-a zašto se pitanje o nacionalnosti đaka našlo među tehničkim podacima o školi, niti kako učenici treba da dođu do takvih informacija.
Prema zvaničnim podacima sa popisa iz 2023. godine u Crnoj Gori se 41,1 odsto građana izjašnjava kao Crnogorci a 32,9 odsto kao Srbi. Bošnjaci čine čine 9,45 odsto stanovništva dok je Albanaca 4,97, Rusa 2,06 a Muslimana 1,6 odsto.

Najavljene izmjene udžbenika
Iz ZUNS-a navode da su u fazi pripreme novih izdanja udžbenika za narednu školsku godinu i da će u konsultaciji sa autorima razmotriti mogućnost drugačijeg formulisanja zadatka ili njegovog uklanjanja. Iz Ministarstva prosvjete ističu da pitanje eventualnih izmjena nije bilo predmet razgovora sa ZUNS-om, ali vjeruju da će taj segment udžbenika biti razmotren. Podsjećaju i da svaki udžbenik mora pratiti obrazovni program.
Predmetni program za Poznavanje društva za četvrti razred usvojen je 2017. godine, četiri godine nakon što je Nacionalni savjet za obrazovanje usvojio i udžbenički komplet za taj predmet. Predmetni program predstavlja osnov za izradu udžbenika.
Iz resoronog ministarstva navode da kroz taj školski predmet učenici treba da razumiju školu kao zajednicu različitosti kao što su rodne razlike, posebne obrazovne potrebe i razlike među vršnjacima. Navode i da predmet treba učenicima da objasni potrebu njegovanja tolerancije i humanosti.
U dijelu koji su citirali iz ministarstva ne spominje se nacionalnost učenika.
Prema Pravilniku o postupku pribavljanja, ocjenjivanja, odobravanja i pripreme udžbenika, Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, udžbenici se odobravaju na četiri do najviše šest godina, a mogu se povući i nakon tri godine upotrebe u slučaju pokretanja inicijative. Povlačenje udžbenika iz upotrebe mogu podnijeti nastavnik, škola, Centar za stručno obrazovanje, Zavod za školstvo, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva ili Ministarstvo prosvjete i nauke.
Mihajlović podsjeća da su iz ZUNS-a ranije najavili izmjene udžbenika iz ovog predmeta kao i da će se voditi računa o problematičnim sadržajima na koje je ukazivano.
„Očekujemo da će se to desiti. Nijesmo shvatili da je to opcija o kojoj će se tek razmišljati nego da će zaista biti udžbenici izmijenjeni i da će se voditi računa o tome kako su napisani i koliko su djeci jasni“, kaže Mihajlović za BIRN.
Izmjene udžbenika predviđa i Nacrt Strategije reforme obrazovanja 2025 – 2035. u kojem se, između ostalog, navodi da udžbenici nijesu dovoljno kvalitetni i nijesu pisani jezikom koji je djeci lako razumljiv.
Vezani sadržaj
Kategorije
© 2025. Birn.me. Powered by BIRN. BIRN.EU Balkan Insight.