UN upozorile na revizionizam i zastrašivanje novinara

29. 03. 2025.

U izvještaju Komiteta UN za ljudska prava upozorava se na govor mržnje, istorijski revizionizam i zastrašivanje novinara u Crnoj Gori

Ilustracija. Foto: Pixabay
Ilustracija. Foto: Pixabay

Komitet Ujedinjenih nacija za ljudska prava izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog zastrašivanja novinara, negiranja ratnih zločina i raširenog govora mržnje u Crnoj Gori. U izvještaju koji se odnosi na sprovođenje Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima (ICCPR), Komitet poziva na suzbijanje govora mržnje i istorijskog revizionizma, kao i na temeljne istrage i krivično gonjenje zločina iz mržnje.

„Izražena je zabrinutost zbog učestalosti strateških tužbi protiv učešća javnosti (SLAPP), naročito onih koje se odnose na klevetu, a koje imaju za cilj da ušutkaju novinare koji izvještavaju o temama od javnog interesa. Takođe je ukazano na nedostatak informacija o rastućem trendu klasifikacije informacija od javnog značaja bez jasnog obrazloženja. Komitet je pozvao Crnu Goru da preduzme mjere za sprječavanje zloupotrebe SLAPP tužbi, ubrza usvajanje izmijenjenog Zakona o slobodnom pristupu informacijama i poveća napore na unapređenju dostupnosti informacija javnosti“, navodi se u izvještaju.

Komitet je takođe izrazio zabrinutost zbog izostanka pune odgovornosti u slučajevima napada na novinare, podsjećajući na neriješene slučajeve ubistva urednika dnevnog lista „Dan“ Duška Jovanovića u maju 2004. godine, kao i ranjavanja tadašnje novinarke „Vijesti“ Olivere Lakić u maju 2018. godine. U izvještaju se poziva na hitnu i nezavisnu istragu svih slučajeva napada na novinare, kao i na prepoznavanje i sprječavanje zastrašivanja novinara putem tužbi za klevetu, uvredu i narušavanje ugleda.

„Ukazano je na zabrinjavajuće prisustvo negiranja ratnih zločina i veličanja ratnih zločinaca, nedostatak svijesti o mehanizmima pravne zaštite u slučajevima govora mržnje, kao i na neadekvatne kazne. Izražena je zabrinutost zbog raširenog govora mržnje, posebno onog usmjerenog protiv političkih protivnika, etničkih i vjerskih manjina – uključujući Rome, Aškalije i Egipćane – žena, LGBT osoba, osoba sa invaliditetom i onih koji žive u siromaštvu“, navodi se u izvještaju.

Samir Kajošević

Vezani sadržaj