Uprava policije i tužilaštvo prate djelovanje organizacije „Fortis“, a zbog njihovih aktivnosti već su formirana dva predmeta. Iz Uprave policije kazali su BIRN-u da aktivnosti „Fortisa“ prate službenici Grupe za suzbijanje krivičnih djela visokotehnološkog kriminala u saradnji sa nadležnim državnim tužilaštvom.
“Ove aktivnosti uključuju identifikaciju i praćenje aktivnosti na društvenim mrežama i drugim online platformama i sakupljanje relevantnih informacija i dokaza o potencijalnim nezakonitim radnjama kako bi se omogućilo pokretanje krivičnih postupaka… Policija i tužilaštvo preduzimaju mjere u odnosu na dva formirana predmeta“, navode iz Uprave policije za BIRN.
Organizacija „Fortis“ djeluje u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, a u javnosti je poznata po objavljivanju snimaka na kojima maskirane osobe primoravaju ljude da priznaju da su pedofili. Članovi organizacije stupaju u kontakt sa navodnim počiniocima krivičnih djela protiv polnih sloboda djece online, predstavljaju se kao maloljetna lica i nakon dopisivanja ih pozivaju na sastanak uživo.
Na sastancima se pojavljuju članovi „Fortisa“ koji snimaju susret i insistiraju da se osobe predstave, objasne sa kim su došli da se vide i nasilno ih zadržavaju na dogovorenom mjestu. Nekad prijete nasiljem ali se na snimcima ono uglavnom ne vidi.
Organizacija je u regionu aktivna od prošlog oktobra kada je registrovan prvi nalog organizacije na društvenim mrežama TikTok i Instagram. „Fortis“ je u Crnoj Gori aktivan od decembra a, kako navode na društvenim mrežama, organizacija je formirana zbog nezadovoljstva reakcijama nadležnih u borbi protiv počinilaca krivičnih djela protiv polne slobode djece i djeluje u regionu.
Iz Uprave policije upozoravaju da, iako tvrde da djeluju u cilju zaštite djece, metode organizacije „Fortis“ uključuju samoinicijativne akcije koje mogu dovesti do pravnih posljedica za učesnike i potencijalno ugroziti prava osumnjičenih osoba.
“Njihove metode na osnovu dostupnih informacija uključuju lažno predstavljanje kao malodobnih osoba ženskog pola na društvenim mrežama, kako bi privukli osumnjičene, a zatim ih javno eksponirali… Upozoravamo građane na opasnost samoinicijativnog djelovanja i važnost prijavljivanja sumnjivih aktivnosti nadležnim organima“, kazali su iz Uprave policije.