Za advokatske usluge isplaćeno pola miliona eura
13. 02. 2025.
Zbog povećanog broja tužbi građana Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) za angažovanje advokatskih kancelarija u prethodne četiri godine platio 567,726 eura.
Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) u prethodne četiri godine isplatio je 567,726 eura za usluge advokata koji su angažovani zbog povećanog broja tužbi građana, pokazali su podaci dostavljeni BIRN-u.
Kroz uvid u podatke o uplatama i zvanične ugovore o pružanju pravne pomoći i advokatskom zastupanju, istraživanje BIRN-a je pokazalo da je od 2021. do 2024. godine za advokatske usluge isplaćivano u prosjeku 146 000 eura godišnje. Najmanje novca izdvojeno je 2021. godine kada je za angažman četiri advokatske kancelarije isplaćeno 133.893 eura, dok je najviše isplaćeno prošle godine kada je potrošeno 146.420 eura.
Podaci dostavljeni BIRN-u pokazali su da je u prethodne četiri godine CEDIS angažovao osam advokatskih kancelarija koje su kompaniju zastupale u sporovima protiv građana.
Prema podacima CEDIS-a dostavljenim BIRN-u advokatu Milošu Raduloviću iz Podgorice isplaćeno je 127.913 eura u periodu od 2022. do 2024. godine, dok je u istom periodu advokatu Borisu Kovačeviću isplaćeno 28.500, a advokatu Nebojši Batrićeviću 27.000 eura.
U periodu od 2023. do 2024. avokatu Milovanu Majiću isplaćeno je 100.508 eura, dok je advokatu Balši Dragoviću isplaćeno 135.391 eura za angažman u periodu od 2021. do 2023. godine.
U CEDIS-u tvrde i da je od 2021. do 2022. godine advokatu Vanji Mugoši isplaćeno 87.120 eura, dok je tokom 2021. godine za usluge advokata Aleksandra Ćulafića i Ksenije Franović isplaćeno 33.221, odnosno 28.072 eura.
Iz te energetske kompanije kazali su BIRN-u da su advokati angažovani zbog velikog broja tužbi u kojima je zahtijevano plaćanje eksproprijacije za zemljište na kome su izgrađeni elektroenergetski objekti.
„U jednom vremenskom periodu svakodnevno su pristizale tužbe od strane advokatskih kancelarija koje su obilazile korisnike, obučavale ih da podnose tužbe, ne tražeći zauzvrat plaćanje advokatskih usluga jer su advokati na drugoj strani imali stranku (CEDIS) koji nije zastupan od strane advokata, pa u slučaju neuspjeha u sporu niti stranke niti advokati nijesu trpjeli štetne posljedice“, navode u CEDIS-u.
„Značajni benefiti učinjeni su u radnim sporovima u kojima su nas zastupale advokatske kancelarije. Sama činjenica što smo zastupani preko advokatskih kancelarija dovela je do toga da je broj tužbenih zahtjeva iz ovog osnova značajno smanjen“, dodali su.
BIRN Crna Gora je tokom sedmomjesečnog monitoringa pratio potrošnju pet elektroenergetskih preduzeća u državnom vlasništvu: Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS), Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES), EPCG – Solar gradnja Nikšić i EPCG – Željezara Nikšić.
Kompanije su odabrane zbog javnih spekulacija da se njihova sredstva koriste za političke potrebe onih koji su na njihovom čelu.
Istraživanje BIRN-a iz juna pokazalo je da je CEDIS, koji je posljednje četiri godine poslovao s velikim dugom, tokom 2022. godine odobrio skoro 203.000 eura donacija pojedincima i organizacijama kao i sponzorstva sportskim klubovima, savezima i udruženjima, bez jasnih kriterijuma za ulaganje u promociju svojih aktivnosti.
CEDIS je 2022. godinu završio sa minusom od preko 11 miliona eura, što je za dva miliona eura lošiji rezultat nego u 2021. godini. Predsjednik Odbora direktora CEDIS-a, Vladimir Čađenović, tada je izjavio da je duplo negativno mišljenje Državne revizorske institucije (DRI) o poslovanju te energetske kompanije u 2022. godini politički motivisano i ne odražava stvarno stanje u CEDIS-u.

Isplaćivali honorare i kada su sudovi na odmoru
Iz CEDIS-a su kazali da su advokatske kancelarije angažovane jer zaposleni u Sektoru za pravne poslove nijesu mogli da zastupaju kompaniju u svim predmetima zbog velikog broja tužbi, navodeći da advokati nijesu radili na svim predmetima. Iz te kompanije kazali su da su pravnici zaduženi za zastupanje CEDIS-a u sudskim sporovima pružali logistiku advokatima u pojedinačim predmetima.
Prema podacima CEDIS-a u novembru prošle godine ta kompanija je imala 4.994 predmeta pred sudovima.
BIRN-u nije odgovoreno koliko je zaposlenih u Sektoru za pravne poslove niti je dostavljen podatak u koliko su predmeta bili angažovani pravnici CEDIS-a a u koliko advokati.
Prema podacima dostavljenim BIRN-u u CEDIS-u ne postoji posebna odluka o angažovanju advokata.
Istraživanje BIRN-a je pokazalo da su pojedine advokatske kancelarije naplaćivale usluge i tokom avgusta, kada sudovi u Crnoj Gori ne rade a zaposleni su na kolektivnom godišnjem odmoru.
Iz advokatskih kancelarija koje su zastupale CEDIS nijesu odgovorili na pitanja BIRN-a o angažmanu, navodeći da se radi o povjerljivom odnosu između klijenta i advokata. Pojašnjavajući da bi davanjem podataka vezanih za angažman povrijedili obavezu čuvanja poslovne tajne, oni su kazali da podatke novinaru može dostaviti samo CEDIS.
Iz te kompanije kazali su da su honorari isplaćivani i tokom avgusta jer se angažovanje advokata ne odnosi samo na zastupanje pred crnogorskim sudovima.
„Treba istaći da rad i angažman advokata tokom cijele godine ne podrazumijeva samo zastupanje na zakazanim ročištima pred sudovima, već i aktivno postupanje u predmetima, pripremu i sastavljanje pravnih ljekova – žalbi ili revizija, izjašnjenja na nalaze i mišljenja sudskih vještaka, pripremu podnesaka… Napominjemo da je u avgustu pred nekim sudovima bilo zakazanih suđenja i održanih ročišta, a naknade su isplaćivane u skladu sa izvršenim uslugama“, kazali su iz CEDIS-a.
Vezani sadržaj
Nije pronađen vezani sadržaj
Kategorije
© 2025. Birn.me. Powered by BIRN. BIRN.EU Balkan Insight.