Vlast izbjegava rasprave o zloupotrebama u državnim kompanijama

30. 10. 2024.

Skupštinski Odbor za antikorupciju ponovo bez kvoruma za raspravu o Izvještaju BIRN-a o monitoringu potrošnje sredstava od strane elektroenergetskih kompanija u vlasništvu Crne Gore.

Sa sjednice Odbora za antikorupciju. Foto: Skupština Crne Gore
Sa sjednice Odbora za antikorupciju. Foto: Skupština Crne Gore

Izvršni direktor BIRN-a Crna Gora, Vuk Maraš, optužio je dio poslanika vladajuće koalicije da su izbjegli skupštinsku raspravu o Izvještaju o potrošnji sredstava od strane elektroenergetskih kompanija u vlasništvu Crne Gore.

Odbor za antikorupciju ni danas nije imao kvorum za raspravu o izvještaju BIRN-a, jer su od ukupno 13 članova odbora sjednici prisustvovali samo poslanici opozicione Demokratske partije socijalista (DPS), Jevto Eraković i Nikola Janović, poslanik vladajuće Bošnjačke stranke Jasmin Ćorović i nezavisna poslanica Jevrosima Pejović.

Sjednica odbora, na kojoj je trebalo da se raspravlja o izvještaju o potrošnji sredstava državnih elektroenergetskih kompanija, odložena je i 26. septembra zbog nedostatka kvoruma.

Maraš je ocijenio da ne postoji ni minimum političke volje da se stane na kraj zloupotrebama državnih preduzeća koja su u vlasništvu svih građana Crne Gore.

„Bojkot poslanika vlasti neće spriječiti debatu niti snošenje odgovornosti zbog činjenice da su kompanije u ovom sektoru u svega tri poslednje godine povećale broj zaposlenih za preko hiljadu i po, da su se rashodi za naknade i zarade povećale za preko 40 miliona eura godišnje te da su se iznosi sponzorstava i donacija duplirali,“ kazao je Maraš.

Predsjednik Odbora Jevto Eraković takođe je optužio poslanike vladajuće koalicije za bojkot sjednice, podsjećajući da je rasprava odložena i 26. septembra zbog nedostatka kvoruma. Eraković je naglasio da će ova tema ostati jedan od prioriteta rada Odbora.

„Mislim da je neprimjereno da ne raspravljamo o izvještaju koji obuhvata ne samo period od 2020. do 2024. godine nego i period prije 2020. godine. Treba da utvrdimo gdje su problemi u funkcionisanju energetskog sektora u Crnoj Gori, da zajednički spriječimo dalje manipulacije sa sredstvima građana i onemogućimo nastavak loših praksi,“ kazao je Eraković.

Maraš je pozvao poslanike vlasti da omoguće organizaciju rasprave o trošenju sredstava u državnim elektroenergetskim kompanijama.

„Tako bi se pristupilo definisanju rješenja koja bi spriječila da se državne kompanije tretiraju kao partijski plijen koji služi za kupovinu glasova, već da postanu pravi uslužni sistem svih građana i crnogorske privrede,“ poručio je Maraš.

BIRN Crna Gora je tokom sedmomjesečnog monitoringa pratio potrošnju pet elektroenergetskih preduzeća u državnom vlasništvu: Elektroprivrede Crne Gore AD Nikšić, Crnogorskog elektrodistributivnog sistema DOO Podgorica (CEDIS), Crnogorskog elektroprenosnog sistema AD Podgorica, Društva sa ograničenom odgovornošću „EPCG Solar gradnja Nikšić“ i Društva sa ograničenom odgovornošću „EPCG – Željezara Nikšić“.

Kompanije su odabrane zbog javnih spekulacija da se njihova sredstva koriste za političke potrebe onih koji su na njihovom čelu.

Izvještaj je, između ostalog, pokazao značajan rast broja zaposlenih u kompanijama, kao i to da su podijelile preko 6,5 miliona eura u donacijama i sponzorstvima. Glavni primaoci donacija bili su budžetski korisnici, vjerske organizacije i s njima povezana lica, te sportska društva.

Jovana Damjanović

Vezani sadržaj