Vlada uvodi „žensku kvotu“ za sportske klubove i saveze

14. 10. 2024.

Vladinom strategijom za razvoj sporta predviđeno da žene čine 20 odsto upravljačkih struktura sportskih klubova i nacionalnih sportskih saveza

Vlada obećala finansijsku podršku ženskim sportskim klubovovima i organizacijama. Foto: Fudbalski savez Crne Gore
Vlada obećala finansijsku podršku ženskim sportskim klubovovima i organizacijama. Foto: Fudbalski savez Crne Gore

Vlada Crne Gore planira uvođenje tzv. „ženske kvote“ za sportske saveze i klubove, kojom bi žene činile 20 odsto upravljačkih struktura.

Strategijom razvoja sporta u Crnoj Gori za period 2024–2028. godine, koju je Vlada juče usvojila, predloženo je uvođenje „ženske kvote“ za upravljačke strukture sportskih klubova, nacionalnih sportskih saveza, Crnogorskog olimpijskog komiteta, Paraolimpijskog komiteta Crne Gore i Specijalne olimpijade Crne Gore.

U tom Vladinom dokumentu se pojašnjava da će izmjenama Zakona o sportu biti uvedena obavezna odredba za uključivanje žena u upravljačke strukture sportskih klubova i saveza.

„Iskustva iz drugih strategija jasno pokazuju da je obavezna odredba najefikasniji način kako bi se u upravljačke strukture sportskih organizacija uključilo više žena… Da bi se kvote zaista primijenile i postigao željeni efekat, potrebno je razviti mehanizme nagrađivanja nacionalnih sportskih saveza za implementaciju ovih kvota. Jedan od mogućih mehanizama nagrađivanja mogao bi biti finansijska podrška od strane Ministarstva sporta ili neke druge relevantne institucije“, navodi se u strategiji.

U tom Vladinom dokumentu predloženo je i da nacionalni savezi koji ispune ili premaše ciljeve kvota za zastupljenost žena u upravljačkim tijelima budu nagrađeni dodatnim sredstvima za rad, kao i da imaju prednost u apliciranju za finansijska sredstva, sponzorstva i druge vidove podrške. U strategiji se ne navodi koliko je žena trenutno u upravljačkim strukturama sportskih klubova i saveza.

Tzv. „ženska kvota“ predviđena je Zakonom o izboru odbornika i poslanika, kojim je uvedena obaveza da na izbornoj listi žene budu zastupljene sa najmanje 30 procenata, a da na izbornoj listi među svaka četiri politička predstavnika mora biti najmanje jedna kandidatkinja. U praksi se pokazalo da političke partije ne poštuju uvijek ovu odredbu zakona.

U strategiji se poziva na jačanje finansijske podrške ženskim sportskim klubovima i organizacijama, unapređenje pristupa žena sportskim objektima i opremi, kao i obezbjeđivanje rodno senzitivne obuke za trenere i sportske zvaničnike. Upozorava se i da je u svijetu stopa učešća žena i djevojčica u sportu generalno niža nego kod muškaraca i dječaka.

Strategijom je, između ostalog, predviđeno finansiranje projekata za uključivanje romske i egipćanske djece u sportske aktivnosti, kao i besplatno uključivanje najmanje 50 djece iz siromašnih porodica u aktivnosti sportskih klubova.

Samir Kajošević

Vezani sadržaj