Vlada predlaže uvođenje akciza i na sokove

19. 08. 2024.

Vlada Crne Gore je, kroz izmjene zakona, predložila uvođenje akciza od 25 centi po litru na „mirna vina“ ali i na zaslađene razrijeđene i gazirane sokove od voća i povrća

Vlada Crne Gore traži proširenje liste proizvoda na koje se naplaćuju akcize. Foto: BIRN/Samir Kajošević
Vlada Crne Gore traži proširenje liste proizvoda na koje se naplaćuju akcize. Foto: BIRN/Samir Kajošević

Vlada Crne Gore predložila je uvođenje akciza od 25 centi po litru na zaslađene razrijeđena i gazirana pića od voća i povrća, navodeći da bi predloženi model naplate akciza stupio na snagu od 1. januara naredne godine.

To je predviđeno izmjenama Zakona o akcizama u kojima se, između ostalog, predlaže proširenje liste gaziranih i negaziranih bezalkoholnih pića sa dodatkom šećera na koje je početkom godine počelo naplaćivanje akcize.

Izmjenama zakona koje su stupile na snagu u januaru ove godine akcize od 25 centi po litru se naplaćuju na negaziranu vodu sa dodatkom šećera i bezalkoholno pivo. Iz Vlade su kazali da je proširenje liste proizvoda predloženo kako bi se omogućilo sprovođenje Fiskalne strategije za period 2024-2027.

Vladinom strategijom, čije je sprovođenje planirano za 1. oktobar, planirano je povećanje minimalne cijene rada sa 450 na 600 i 800 eura, ali i povećanje poreza na izdavačku djelatnost, ulaznice za bioskope i pozorišta, usluge smještaja u turizmu kao i usluge pripremanja i usluživanja hrane.

„Predloženim zakonskim rješenjem se predlaže širenje obuhvata negazirane vode sa dodatkom šećera ili drugih sredstava za zaslađivanje ili aromatizaciju, na koja se plaća akciza… Navednim predlogom je precizirano da se pod ostalim bezalkoholnim pićima smatraju se sokovi od voća ili povrća, razrijeđeni sa vodom ili gazirani, sa dodatim šećerom ili drugim sredstvima za zaslađivanje i koja ne sadrže proizvode koji se u skladu sa posebnim propisima smatraju hranom za posebne prehrambene potrebe ili dodacima ishrani“, navodi se u Vladinom predlogu.

Izmjenama zakona, koji je dostavljen parlamentu, Vlada je tražila i uvođenje akciza od 25 centi po litru na „mirna vina“, odnosno nepjenušava vina. U Crnoj Gori se trenutno ne plaćaju akcize na mirna vina, a Vladin predlog je naišao na negodovanje vlasnika malih vinarija koji tvrde da bi uvođenje akciza moglo uništiti crnogorsko vinarstvo i gurnuti male proizvođače na sivo tržište.

Iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede tada su pozvali Vladu da nađe kompromis sa proizvođačima vina, navodeći da uvođenje akciza neće doprinijeti razvoju poslovanja crnogorskih vinarija.

Predloženim izmjenama zakona akcize od 25 centi po litru važile bi za vinare koji proizvode više do hiljadu hektolitara vina godišnje, dok bi manji proizvođači plaćali 12.5 centi po litru.

„U cilju jačanja konkurentnosti i stimulisanja daljeg razvoja vinskog sektora ovim zakonom se predlaže mogućnost uvođenja samostalnih malih proizvođača vina koji u komercijalne svrhe proizvodi do 1.000 hektolitara vina godišnje i koji bi plaćao akcizu u iznosu od 50 odsto visine akcize“, navodi se u predlogu izmjena zakona.

Iz Vlade su, prilikom predstavljanja Fiskalne strategije, najavili da bi se naplatom akciza na mirna vina u državni budžet slilo 4 miliona eura godišnje.

Prema zvaničnim podacima Crna Gora je u prethodnih pet godina od akciza na gazirana i negazirana pića sa dodatkom šećera ili drugih sredstava za zaslađivanje ili aromatizaciju ostvarila prihod od 49,9 miliona eura. Po istom osnovu do juna ove godine država je prihodovala 6,9 miliona eura.

Samir Kajošević

Vezani sadržaj