Ministarstvo javne uprave namjerava da do kraja 2027. godine uvede 162 nove digitalne usluge, uključujući elektronske prijave na evidenciju Zavoda za zapošljavanje, pristup registru prekršajne evidencije i elektronsko preuzimanje laboratorijskih nalaza.
Prema Planu digitalnih usluga za period 2025–2027, koji je Vlada Crne Gore usvojila na sjednici 20. februara, predviđeno je da 57 novih digitalnih usluga bude dostupno građanima do kraja ove godine. Očekuje se uvođenje elektronskih prijava za polaganje stručnog ispita za rad u državnim organima, prijava u evidenciju nezaposlenih, kao i za slobodna radna mjesta u okviru Zavoda za zapošljavanje.
Očekuje se da do kraja godine budu uvedene elektronske prijave za dječji dodatak i naknade za novorođenu djecu. Ministarstvo zdravlja bi trebalo da pripremi elektronski servis za preuzimanje laboratorijskih i radioloških nalaza, dok je Fond penzijskog i invalidskog osiguranja (PIO) zadužen za pokretanje elektronskih usluga za pregled uplaćenih doprinosa.
Planom je predviđeno da se do kraja marta pravnim i fizičkim licima omogući digitalno podnošenje zahtjeva za dostavljanje podataka iz kaznene evidencije i pristup registru novčanih kazni i prekršajne evidencije. Planirano je i unapređenje servisa za izdavanje urbanističko-tehničkih uslova, građevinskih i upotrebnih dozvola.
Vladinim planom predviđeno je pokretanje elektronskih usluga putem nove platforme za izdavanje ličnih dokumenata (pasoš, lična karta, vozačka dozvola), promjenu prebivališta, izdavanje izvoda i uvjerenja, kao i pružanje servisa za prijavu rođenja djeteta, registraciju vozila i podnošenje zahtjeva za izdavanje dozvole za stalni ili privremeni boravak. Međutim, rok za implementaciju ovih ciljeva nije jasno definisan, jer je neophodno da Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovede odgovarajuće javne nabavke.
Iz Ministarstva javne uprave su istakli da izazovi za sprovođenje plana uključuju nedostatak političke volje, nedostatak konsenzusa među relevantnim institucijama u vezi sa realizacijom prioriteta i rokova, nedostatak IT kadra, kao i nedovoljne digitalne i IT vještine u javnoj upravi i društvu u cjelini.
Prema istraživanju Ujedinjenih nacija iz 2024. godine, koje obuhvata 193 zemlje i prikazuje ključne razlike i sličnosti u napretku digitalizacije javne uprave, Crna Gora se nalazi na 81. mjestu. Učinak Indeksa elektronskih usluga pokazuje da Crna Gora ima rezultate koji su značajno ispod prosjeka južne Evrope i ispod svjetskog prosjeka.