Većina građana u Crnoj Gori podržava Palestinu

14. 01. 2025.

Istraživanje o globalnom indeksu antisemitizma „Global 100“ pokazalo da 29 odsto građana Crne Gore ima pozitivan stav prema Izraelu, dok trećina smatra da treba bojkotovati izraelske kompanije i proizvode

Uništene kuće u pojasu Gaze nakon napada izraelske vojske. Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER
Uništene kuće u pojasu Gaze nakon napada izraelske vojske. Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Pozitivan stav prema Palestini ima 69 odsto građana Crne Gore, dok 31 odsto smatra da Crna Gora treba da se pridruži bojkotu izraelskih kompanija i proizvoda, pokazalo je istraživanje međunarodne organizacije Antidefamacijska liga (ADL).

Istraživanje o globalnom indeksu antisemitizma „Global 100“ ADL je sprovela u 103 država, u saradnji sa agencijom Ipsos i drugim istraživačkim partnerima.

Rezultati istraživanja pokazali su i da 29 odsto građana Crne Gore ima pozitivan stav prema Izraelu, dok 43 odsto redovno prati vijesti o izraelskim napadima na pojas Gaze. Oko 72 odsto građana smatra da Crna Gora treba da ima diplomatske odnose s Izraelom, dok 81 odsto tvrdi da su izraelski turisti dobrodošli u Crnu Goru. Istraživanje je pokazalo i da 23 odsto građana Crne Gore ima pozitivno mišljenje o Hamasu.

U istraživanju ADL-a upozorava se da, u poređenju sa prosječnim rezultatima u regionu, u Crnoj Gori veći procenat odraslih vjeruje u antisemitske stereotipe. Kako se navodi, u stereotipe češće vjeruju ispitanici koji su izjavili da im bliski prijatelji ili članovi porodice ne vole Jevreje.

„Gotovo tri četvrtine građana slaže se sa tvrdnjom da su ‘značajni svjetski događaji rezultat aktivnosti male grupe ljudi koja tajno kontroliše svjetske događaje’, dok 62 odsto vjeruje da ‘Jevreji imaju preveliku kontrolu nad globalnim poslovima’. Oko 39 odsto ispitanika smatra da su ‘Jevreji krivi za većinu ratova u svijetu’, a da ‘Jevreji imaju preveliku moć u poslovnom svijetu’ vjeruje 55 odsto ispitanika“, navodi se u istraživanju ADL-a.

Iako 54 odsto građana Crne Gore vjeruje da se Holokaust dogodio i da je broj stradalih Jevreja istorijski tačno opisan, iz ADL-a ističu da je taj procenat znatno niži od prosjeka za istočnu Evropu, koji iznosi 68 odsto. Navodi se i da su stariji građani skloniji da vjeruju u tačnost opisa Holokausta, dok mlađi češće izjavljuju da nisu čuli za Holokaust.

Oko 22 odsto građana Crne Gore smatra da je broj jevrejskih žrtava u Holokaustu preuveličan. Istraživanje je pokazalo da 44 odsto građana smatra da „Jevreje mrze zbog njihovog ponašanja“, dok polovina ispitanika tvrdi da „Jevreji i dalje previše pričaju o onome što im se dogodilo tokom Holokausta“.

Istraživanje ADL-a pokazalo je i da su Crna Gora, Rusija i Bosna i Hercegovina države istočne Evrope sa najvišim indeksom antisemitskih stavova, što znači da su građani skloniji vjerovanju u antisemitske stereotipe. Navodi se i da gotovo polovina svjetskog stanovništva pokazuje povišene nivoe antisemitskih stavova, što je duplo više u odnosu na prethodno istraživanje iz 2014. godine.

Globalni indeks antisemitizma ADL-a procjenjuje nivoe antisemitskih osjećanja putem indeksa sastavljenog od 11 pitanja koja mjere opštu prihvaćenost različitih negativnih stereotipa o Jevrejima. Navodi se da ADL uzima u obzir broj i prirodu antisemitskih incidenata na godišnjem nivou, ankete među jevrejskim zajednicama o njihovim iskustvima sa antisemitizmom, državne politike i druge faktore.

Samir Kajošević

Vezani sadržaj

Nije pronađen vezani sadržaj