Većina migranata ilegalno ulazi u Crnu Goru iz Albanije i sa Kosova, kod graničnih prelaza Božaj i Kula, dok put ka Bosni i Hercegovini nastavljaju kod graničnog prelaza Metaljka kod Pljevalja, navodi se u izvještaju Međunarodne organizacije Ujedinjenih nacija za migracije (IOM).
U izvještaju o kretanjima migranata se navodi da je od decembra 2024. do 31. januara u državama regiona registrovano 1,892 migranata iz Azije i sjeverne i zapadne Afrike. IOM je objavio izvještaj na osnovu razgovora sa 786 migranata
Pojašnjava se i da migranti najčešće dolaze iz Afganistana, Irana, Sirije i država bliskog istoka, kao i da većina pokušava da dođe do Njemačke i Italije dok je najmanje onih koji pokušavaju da uđu u Veliku Britaniju.
U izvještaju se navodi da su se ilegalni migranti po Crnoj Gori najčešće kretali taksijem i autobusom, dok je polovina intervjuisanih kazala da su išli i pješke.
„Više od 27 odsto ispitanika kazalo je da su bili raspoređeni oko granice prije nego što su je ilegalnio prešli. Za prelazak granice najčešće su plaćali 411 eura po osobi, dok su ukupni troškovi od Turske do država regiona iznosili prosječno 1,900 eura. Polovina ispitanika kazala je da je barem jednom uhvaćena prilikom prelaska granice“, navodi se u izvještaju.
Iz IOM su kazali i da migranti najčešće koriste društvene mreže i online aplikacije za organizovanje puta do država EU, pojašnjavajući da se najviše koristi Whatsapp i Facebook, a najmanje TikTok i X.
„Prema rezultatima istraživanja, Turska je bila glavno središte iz kojeg su migranti odlazili na Zapadni Balkan. Svi ispitanici iz istočne Azije, sjeverne i zapadne Afrike izjavili su da su letjeli za Istanbul prije nego što su nastavili putovanje ka Zapadnom Balkanu“, navode u IOM.
„Tokom putovanja kroz države regiona manje od polovine ispitanika spavalo je napolju ili u nekoj napuštenoj kući. U prosjeku su ispitanici plaćali 11 eura dnevno po osobi za privatni smeštaj ili boravak u hostelima“, dodali su.