Bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović prekršio je Zakon o sprječavanju korupcije jer u imovinskom kartonu iz 2019. godine nije prijavio dug od 16.741 eura prema “Atlas banci”, navodi se u odluci Agencije za sprječavanje korupcije (ASK).
Iz Agencije su pojasnili da je Đukanović, kao javni funkcioner, prekršio član 25 Zakona o sprečavanju korupcije jer u toku 2019. godine nije dostavio Izvještaj o promjeni prihoda i imovine u zakonom propisanom roku i time nije prijavio novčani iznos od 16.741,24 eura koji je kao uvećanje imovine bio dužan da prijavi.
„Utvrđeno je da imenovani nije sporio da je njegov sin Blažo Đukanović izmirio novčani iznos od 16.741 eura po osnovu duga koji je posjedovao u ‘Atlas banci’ u Podgorici. Imenovani je u pisanom izjašnjenju naveo da je pokrenuo građanski sudski postupak tužbom, sa ciljem utvrđivanja osnovanosti duga, koji je u proceduri pred Osnovnim sudom u Podgorici, a čiji ishod očekuje, kako bi se dalje odnio prema predmetnim obavezama“, navodi se u rješenju ASK-a.
Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) je u januaru 2019. podnijela zahtjev ASK-u za pokretanje postupka protiv Đukanovića jer postoji sumnja da u izvještaju o prihodima i imovini nije naveo prihod po osnovu poklona od Atlas banke u iznosu od najmanje 16.741 eura. Prijava je podnijeta nakon tvrdnji bivšeg vlasnika “Atlas banke” da je Đukanović imao VIP rivolving karticu te banke koju je koristio za plaćanje ličnih troškova bez ograničenja i odgovorajućih garancija.
Knežević je u aprilu izručen iz Velike Britanije i trenutno mu se pred Višim sudom u Podgorici sudi u odvojenim procesima zbog optužbi za prevaru i pranje novca.
U odluci Agencije iz januara 2019. ocjenjeno je da Đukanović nije prekršio zakon jer posjedovanje platne kartice ne predstavlja poklon. U februaru 2019. Đukanović je Osnovnom sudu u Podgorici podnio dvije tužbe tvrdeći da njegov dug prema “Atlas banci” ne postoji, ali je u maju iste godine postupak obustavljen jer je tužena Atlas banka u međuvremenu otišla u stečaj. Tada je odlučeno da se postupak nastaviti kada stečajni sud ukine moratorijum.
Iz Agencije su kazali da su prošlog decembra i 10. januara 2025. godine tražili od Đukanovića da se izjasni na navode iz prijave.
„Imenovani je u pisanom izjašnjenju naveo da je pokrenuo građanski sudski postupak tužbom, sa ciljem utvrđivanja osnovanosti duga, koji je u proceduri pred Osnovnim sudom u Podgorici, a čiji ishod očekuje, kako bi se dalje odnio prema predmetnim obavezama… U bitnom je istakao da se ne može raditi ni o kakvom prikrivanju imovine, jer je sve ove činjenice više puta javno iznosio u svojim medijskim obraćanjima i istupima“, navodi se u rješenju Agencije.