Crna Gora bez zabrane izručivanja američkih građana Sudu u Hagu

11. 10. 2024.

Zbog obaveza u pristupnim pregovorima sa EU, Vlada Crne Gore raskinula bilateralni sporazum sa SAD o izuzeću američkih državljana iz nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda u Hagu

Sjednica Vlade Crne Gore u Podgorici. Foto: Vlada Crne Gore
Sjednica Vlade Crne Gore u Podgorici. Foto: Vlada Crne Gore

Vlada Crne Gore obavijestila je Sjedinjene Američke Države da raskida bilateralni sporazum sa tom zemljom o izuzeću državljana SAD iz nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda. To se navodi u Informaciji o ispunjenju završnih mjerila u oblastima pravne tekovine Evropske unije, koja je usvojena danas na elektronskoj sjednici Vlade.

„Ministarstvo vanjskih poslova je 27. septembra verbalnom notom obavijestilo SAD da raskida bilateralni sporazum sa Sjedinjenim Državama o izuzeću državljana SAD iz nadležnosti MKS-a. Pored toga, 1. oktobra Misija Crne Gore pri EU dostavila je Evropskoj komisiji kopiju verbalne note, kako je ranije dogovoreno“, navodi se u informaciji.

Iz Vlade su pojasnili da je raskidanje sporazuma jedna od obaveza za zatvaranje pregovaračkog poglavlja 31, koje se odnosi na vanjsku, bezbjednosnu i odbrambenu politiku.

Sporazum Crne Gore i SAD o izuzeću američkih državljana iz nadležnosti Međunarodnog krivičnog suda stupio je na snagu u aprilu 2007. godine, nakon što je zaključen razmjenom verbalnih nota između Ministarstva vanjskih poslova i Ambasade SAD u Podgorici. Tim sporazumom Crna Gora se obavezala da neće izručivati državljane SAD, koji bi pred Međunarodnim krivičnim sudom mogli biti optuženi za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovječnosti. SAD su sporazum o neizručenju svojih državljana optuženih za ratne zločine sklopile sa 120 zemalja, među kojima su Bosna i Hercegovina, Albanija i Sjeverna Makedonija.

Američki zvaničnici su potpisivanje sporazuma objašnjavali mogućim političkim optužnicama protiv državljana SAD.

U izvještaju o napretku Crne Gore za 2023. godinu, Evropska komisija je upozorila da Crna Gora još nije raskinula sporazum sa SAD, iako je to jedna od obaveza u pristupnim pregovorima.

„Čineći to, zemlja se ne usaglašava sa zajedničkim stavovima EU o integritetu Rimskog statuta ili srodnim smjernicama EU načela o bilateralnim sporazumima o imunitetu. Usklađivanje sa relevantnim stavom EU je potrebno“, navodi se u izvještaju EK.

Samir Kajošević

Vezani sadržaj

Nije pronađen vezani sadržaj