Predsjednik Odbora direktora Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS), Vladimir Čađenović, izjavio je da je duplo negativno mišljenje Državne revizorske institucije (DRI) o poslovanju te energetske kompanije u 2022. godini politički motivisano i ne odražava stvarno stanje u CEDIS-u.
Ovo je izjavio na kontrolnom saslušanju pred Odborom za ekonomiju, finansije i budžet Skupštine Crne Gore, koji je razmatrao finansijsko stanje i poslovanje CEDIS-a u kontekstu nalaza DRI, objavljenih u februaru ove godine.
„Revizija je sračunata od strane čovjeka koji je član DRI, a koji je pripadao jednoj političkoj partiji, koja ga je nezavisnoj instituciji pozajmila da nezavisno sagledava poslovanje kompanija“, rekao je Čađenović, koji je 2022. godine bio izvršni direktor CEDIS-a.
DRI je u reviziji pravilnosti utvrdio da poslovanje CEDIS-a nije bilo u skladu s nizom zakona, uključujući Zakon o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, Zakon o radu, Zakon o obligacionim odnosima, Zakon o privrednim društvima i Zakon o javnim nabavkama. Takođe su naveli da je kompanija pokušala prikriti gubitke, prikazavši 11,6 miliona eura gubitaka, umjesto više od 15 miliona.
Član Senata DRI, Zoran Jelić, odgovorio je Čađenoviću ističući da je CEDIS planirao završiti 2022. godinu s finansijskim plusom od 1,58 miliona eura, dok je stvarni gubitak iznosio 11,6 miliona. On je dodao da je na kraju 2022. godine u kompaniji bilo zaposleno 1.643 radnika, od čega je 309 bilo zaposleno na određeno vrijeme, uključujući zaposlene preko agencija, što je 4,8 odsto više nego 2021. godine.
„Vi ste planom predvidjeli smanjenje zaposlenih na 1.549. Takođe ste promašili i taj segment“, rekao je Jelić, dodajući da CEDIS ima teškoće u izmirivanju obaveza i visok rizik nelikvidnosti.
Izvještaj DRI takođe navodi da je kompanija zapošljavala u prosjeku 247 osoba mjesečno bez javnog konkursa. Čađenović je na to odgovorio: „Ako smo mjesečno zapošljavali 247 osoba, po računici DRI, to bi značilo da sam u 2022. godini zaposlio 2.964 osobe.“
Revizija DRI je utvrdila i da CEDIS nema kompletnu dokumentaciju o zemljištu i građevinskim objektima u vrijednosti od 5,6 miliona eura, koji nisu prikazani kao osnivački ulog. Preporučeno je da CEDIS, u saradnji s osnivačem (EPCG), nastavi aktivnosti na rješavanju imovinsko-pravnog statusa imovine.
„Proces knjiženja imovine, koja je u državini, ne zavisi od CEDIS-a, već od osnivača, odnosno matične firme EPCG“, naglasio je Čađenović.
DRI je takođe utvrdio da su u bilansima CEDIS-a pogrešno prikazane odložene poreske obaveze, te je preporučena korekcija u iznosu od 3,6 miliona eura.
Istraživanje BIRN-a iz juna pokazalo je da je CEDIS, koji je posljednje tri godine poslovao s velikim dugom, tokom 2022. godine odobrio skoro 203 hiljade eura donacija pojedincima i organizacijama, uglavnom povezanim sa Srpskom pravoslavnom crkvom (SPC). U 2023. godini, kompanija je odobrila desetine hiljada eura za sponzorstva sportskim klubovima, savezima i udruženjima, bez jasnih kriterijuma za ulaganje u promociju svojih aktivnosti