Nadležni nemaju najavu da će brod sa eksplozivom uploviti u Luku Bar
Iz Ministarstva pomorstva i Luke Bar su naveli da nemaju najavu da će u crnogorsku luku uploviti brod koji navodno nosi eksploziv za Izrael, dok je Amnesty International pozvao Crnu Goru i Sloveniju da ne dozvole uplovljavanje.
Iz Ministarstva pomorstva kazali su za BIRN da nemaju najavu da će u Luku Bar uploviti trgovački brod "Katrin", za koji se vjeruje da nosi eksploziv za Izrael. Da nema najave uplovljavanja tog broda u crnogorsku luku, BIRN-u je potvrđeno i iz kabineta izvršnog direktora Luke Bar, Ilije Pješčića.
Međutim, prema specijalizovanom sajtu VesselFinder, koji prati kretanje plovila, navodi se da je brod trenutno stacioniran u Jadranskom moru, a da će u Luku Bar uploviti 3. oktobra oko podneva.
Svjetska organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International (AI) danas je pozvala vlasti Crne Gore i Slovenije da spriječe pristajanje broda "Katrin", koji plovi pod portugalskom zastavom i za koji se vjeruje da nosi eksplozive za Izrael. Iz te organizacije su upozorili na jasan rizik da bi takav teret mogao doprinijeti činjenju ratnih zločina u Gazi.
"Vlasti Namibije odbile su da dozvole brodu da uđe u njihovu glavnu luku u avgustu, pozivajući se na informaciju od operatera broda da teret broda uključuje osam kontejnera RDX Hekogen eksploziva za Izrael. Saopštenja iz kabineta slovenačkog premijera i portugalskog ministra spoljnih poslova ukazuju na to da brod ide ka Crnoj Gori i slovenačkoj luci Koper, gdje će iskrcati svoj teret. Nejasno je kako će tovar nakon toga stići do Izraela", saopštili su iz AI.
Šefica slovenačkog ogranka Amnesty Internationala izjavila je da smrtonosni teret, za koji se vjeruje da se nalazi na brodu MV Katrin, ne smije stići do Izraela, jer postoji jasan rizik da bi takav teret doprinio činjenju ratnih zločina nad palestinskim civilima.
"Države koje nastavljaju s prijenosom oružja Izraelu djeluju suprotno svojim obavezama prema zajedničkom članu 1 Ženevskih konvencija i moraju hitno spriječiti sve takve transfere. Štaviše, kao države potpisnice Ugovora o trgovini oružjem, Crna Gora, Portugal i Slovenija su se obavezale na uspostavljanje najviših mogućih zajedničkih međunarodnih standarda za regulisanje međunarodne trgovine konvencionalnim oružjem s ciljem smanjenja ljudske patnje", saopšteno je iz AI.