Kamere u Gradskoj TV nezakonito nadziru novinare
Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) utvrdila da nadzorne kamere u RTV Podgorica uznemiravaju zaposlene, ugrožavaju slobodu novinara i lišavaju njihovu privatnost i lično dostojanstvo
Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) utvrdila je da se video i audio snimanjem i nadziranjem zaposlenih na radnom mjestu u RTV Podgorica vrši nezakonita obrada podataka, čime se zaposleni lišava bilo kakve privatnosti i ugrožava njegovo lično dostojanstvo.
U zapisniku AZLP, u koji je BIRN imao uvid, konstatuje se da su kamere postavljene u dijelu gdje su radna mjesta novinara i urednika (desk), zaposlenih u produkciji, kao i da kamere pokrivaju serversku sobu koja je službeni prostor.
"Ovakav način obrade ličnih podataka predstavlja uznemiravanje zaposlenih u smislu Zakona o radu, što je zabranjeno. Imajući u vidu da je subjekt nadzora lokalni javni emiter, proizilazi da se vršenjem video i audio nadzora na naveden način ugrožava i sloboda novinarske profesije, odnosno sloboda izražavanja", navodi se u zapisniku Agencije.
Izvršni direktor RTV Podgorica Vladimir Otašević 30. jula je za BIRN kazao da su novinari te televizije prisluškivani u okviru video nadzora koji je u postavljen u prostorijama javnog gradskog emitera, zbog čega je Vrhovnom državnom tužilaštvu i AZLP-u podnio prijavu zbog sumnje u moguće postojanje krivičnih djela.
Iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici ranije su kazali da je formiran predmet nakon prijave da su u RTV Podgorica postavljene kamere koje imaju mogućnost audio snimanja.
Otašević, koji u februaru ove godine izabran za direktora u punom mandatu, kazao da je nakon što je Skupština Glavnog grada donijela odluku o osnivanju RTV Podgorica, Glavni grad raspisao javni poziv za nabavku video nadzora, da bi tadašnji gradonačelnik Ivan Vuković 2020. godine potpisao ugovor sa privatnom firmom.
On je dodao i da nema informaciju ko je imao pristup podacima i gdje su one mogle ići.
Agencija je konstatovala da mreža u sistemu video nadzora ima pristup internetu, odnosno da može omogućiti pristup video snimcima preko interneta. To je zabranjeno Zakonom o zaštiti ličnih podataka jer se takvi snimci mogu prenijeti, bilo u trenutku njihovog nastanka ili nakon toga.
Utvrđeno je i da četiri postavljene kamere koje nisu bile u funkciji, pojašnjavajući da su one postavljene u kancelarije za administrativne poslove. Time se, kako se navodi, stvara privid vršenja video nadzora što kod zaposlenih izaziva osjećaj kontrole čime se narušava pravo na privatnost na radnom mjestu.
"Nesporna činjenica da video nadzor može u svakom trenutku biti uključen i stavljen u funkciju, što predstavlja realnu mogućnost snimanja i nadziranja lica", navodi se.
Zakon o zaštiti podataka o ličnosti propisuje da se video nadzor koji sadrži sliku i/ili zvuk može vršiti u službenom ili poslovnom prostoru, ako to nalažu razlozi zaštite bezbjednosti lica ili imovine ili tajnih podataka i poslovnih tajni i ako se to ne može ostvariti na drugi način.
U zakonu piše da se prije donošenja takve odluke mora pribaviti mišljenje reprezentativnog sindikata, odnosno predstavnika zaposlenih.
"Zaposleni moraju biti obaviješteni o uvođenju video nadzora u pisanom obliku prije početka vršenja video nadzora", navodi se u članu Zakona o zaštiti ličnih podataka.
Agencija je utvrdila da je prekršen čitav niz članova Zakona zaštiti podataka o ličnosti, pojašnjavajući da RTV Podgorica nije donijela odluku u pisanoj formi o uvođenju i razlozima uvođenja video nadzora. RTV nije pribavila mišljenje reprezentativnog sindikata, odnosno predstavnika zaposlenih a na što je bio dužan.
Upozorava se i da zaposleni nisu obavješteni o uvođenju video nadzora, niti je istaknuto javno obavještenje o početku sprovođenja video nadzora sa podacima o zvanju lica koji vrši nadzor, kao i brojem telefona na koji se mogu dobiti informacije gdje se i koliko dugo čuvaju snimci, što je takođe suprotno zakonu.
Agencija je utvrdila i da nije donijeto interno pravilo obrade i zaštite ličnih podataka, kao i da Agenciji nije na propisanom obrascu dostavljeno obavještenje o formiranoj evidenciji zbirke video nadzora. U zapisniku Agencije se pojašnjava i da sistem video nadzora funkcioniše putem jednog NVR (Network Video Recorder) uređaja koji je kompatabilan sa kamerama koje imaju mogućnost prepoznavanja lica.
NVR uređaj i monitor na koji se repredukuju video i audio zapisi smješteni su u server-sobi kojoj, putem čitača kartice, imaju pristup zaposleni u tehnici. Sistem video nadzora sastoji se od 10 kamera koje su u funkciji i četiri koje nijesu, a koje su instalirane na plafonima u dvije prostorije kancelarije.
"Uvidom u monitor utvrđeno je da su kamere fiksne sa mogućnošću zumiranja, kao i da se video zapisi čuvaju do 24 dana, a nakon tog perioda se po automatizmu brišu. Kamere prave audio zapis koji bilježi zvuk u realnom vremenu", navodi se u izvještaju.
Vladimir Otašević je kazao da je 29. jula izvršen video snimak u vezi disciplinskog postupka, a na zahtjev jednog od zaposlenog, te da je tada utvrđeno da je snimak osim video, posjeduje i audio zapisa. Agencija je utvrdila su lični podaci u ovom slučaju korišćeni suprotno zakonu.