Crna Gora napredovala u izveštaju Globalnog indeksa informacione bezbjednosti

Crna Gora napredovala u izveštaju Globalnog indeksa informacione bezbjednosti

Ilustracija. Foto: Pixabay
Ilustracija. Foto: Pixabay
16.10.2024

Prema izvještaju Globalnog indeksa informacione bezbjednosti za 2024. godinu Crna Gora ocijenjena sa 74.83 indeksna poena od mogućih 100, dok je 2020. godine imala 53.23 boda.

Prema izvještaju Globalnog indeksa informacione bezbjednosti za 2024. godinu Crna Gora je značajno napredovala u odnosu na posljednji izvještaj koji je objavljen 2020. godine. U izvještaju koji je objavila Međunarodna telekomunikaciona unija (ITU), Crna Gora je ocijenjena sa 74.83 indeksna poena od mogućih 100, dok je 2020. godine imala 53.23 boda.

Istraživanje ITU je obuhvata napore država u borbi protiv sajber prijetnji na osnovu pet kriterijuma za koje je moguće dobiti do 20 poena. Izvještaj ITU obuhvata 193 zemlje svijeta.

Navodi se da je Crna Gora najveću ocjenu od 18.94 boda dobila za pravne i regulatorne propise koji se tiču sajber kriminala, a 17 bodova dobila je za kategorije nacionalnih strategija u oblasti sajber kriminala i saradnje na međunarodnom nivou, kao i saradnje između državnih institucija i kompanija.

Vlada Crne Gore je 10. maja utvrdila novi Predlog zakona o informacionoj bezbjednosti, a ministar javne uprave Maraš Dukaj tada je kazao da se njime stvaraju uslovi za bezbjedan sajber prostor u državi u skladu sa standardima i praksom EU. Crna Gora je u avgustu 2022. pretrpjela sajber napad od koga je digitalna infrastruktura većeg dijela crnogorske javne uprave bila van funkcije. Iako je sajber grupa "Cuba-Ransomwer" na svojoj web stranici u septembru 2022. preuzela odgovornost za napad, državno tužilaštvo još nije pronašlo direktnog počinioca napada.

U istraživanju ITU Crna Gora je za tehničke sposobnosti dobila 15.3 poena, a ubjedljivo najgori rezultat (5.28 poena) ima u kategoriji razvoja kapaciteta za borbu u sajber prostoru. U toj kategoriji istraživači su mjerili broj kampanja, obuka, edukacija i podsticaja za razvoj kapaciteta u oblasti sajber bezbjednosti.

Na osnovu poena Crna Gora je svrstana u treći rang zemalja koje pokazuju osnovnu posvećenost sajber bezbjednosti kroz vladine akcije koje obuhvataju uspostavljanje ili implementaciju određenih opštih mjera. Od zemalja regiona najbolje je plasirana Srbija koja je u prvom rangu, Albanija i Hrvatska su u drugoj kategoriji, dok Bosna i Hercegovina pripada četvrtom rangu.  U istoj kategoriji sa Crnom Gorom su Bugarska, Sjeverna Makedonija, Moldavija i Ukrajina.

Off