Vlada na meti kritika zbog predloga o produženju pritvora

Vlada na meti kritika zbog predloga o produženju pritvora

Crnogorski policajci obezbijeđuju zgradu suda u Podgorici. Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ
Crnogorski policajci obezbijeđuju zgradu suda u Podgorici. Foto: EPA-EFE/BORIS PEJOVIĆ
05.12.2024

Vlada Crne Gore planira da produži period tokom kojeg optuženi za organizovani kriminal mogu biti zadržani u pritvoru, ali pravni stručnjaci smatraju da ta mjera ne rješava osnovne uzroke neefikasnosti pravosuđa

Nakon niza ubistava povezanih sa kriminalnim klanovima, Vlada Crne Gore predložila je izmjene zakona kako bi se omogućilo da optuženi u slučajevima organizovanog kriminala budu zadržani u pritvoru do pet godina, čekajući presudu prvostepenog suda.

Ovaj potez uslijedio je nakon dvostrukog ubistva 20. juna na Cetinju, koje je navodno počinio Nikola Drecun. On je pušten iz pritvora 2023. godine nakon što je istekao zakonski rok od tri godine pritvora prije prvostepene presude na suđenju za pokušaj ubistva. Drecun je još uvijek u bjekstvu.

Novi slučaj dogodio se 6. novembra na prometnoj raskrsnici u Podgorici, gdje su Petar Lipovina i Žarko Pejaković ubijeni u pucnjavi. Pejaković je pušten iz pritvora 25. oktobra, a Lipovina u novembru prošle godine, takođe zbog isteka zakonskog roka. Oba incidenta povezuju se sa dugotrajnim sukobom između kavačkog i škaljarskog kriminalnog klana.

Premijer Milojko Spajić izjavio je da predugo traje dok sudovi donesu prvostepene presude. Naveo je da je čak 40 optuženih prošle godine pušteno iz pritvora nakon što su proveli tri godine čekajući presudu.

"Produžavanjem pritvora za dvije godine, makar neće biti na ulici dok se provode druge pravosudne reforme", rekao je Spajić na konferenciji za novinare. "To su lica koja ne bi trebalo da šetaju sa našim građanima", dodao je.

Predlog izmjena Zakonika o krivičnom postupku prema kojima pritvor okrivljenima za organizovani kriminal, terorizam, ratne zločina i krivična djela za koja je propisana kazna dugotrajnog zatvora, može trajati i do pet godina od podizanja optužnice do izricanja prvostepene presude, biće stavljen na glasanje do kraja novembra. Međutim, kritičari tvrde da ta mjera neće riješiti probleme sporog pravosudnog sistema, kao što su nedovoljan broj sudija i taktike odbrane za odugovlačenje suđenja.

Zgrada Vrhovnog, Višeg i Apelacionog suda u Podgorici. Foto: BIRN/Borislav Višnjić
Zgrada Vrhovnog, Višeg i Apelacionog suda u Podgorici. Foto: BIRN/Borislav Višnjić

Premalo sudija i zakrčenost sudova

Profesor Pravnog fakulteta u Podgorici, Velimir Rakočević, smatra da vlada samo pokušava da "ugasi požar" nakon nedavnih ubistava.

"Ovo je privremeno rješenje koje neće donijeti dugoročne rezultate“, rekao je Rakočević BIRN-u.

Advokat Stefan Jovanović, koji zastupa klijente optužene za organizovani kriminal, predložio je povećanje broja sudija kao ključni korak ka ubrzavanju sudskih procesa.

"Rješenje je jednostavno: povećati broj sudija koji se bave ovim slučajevima", smatra Jovanović.

Sudije u Crnoj Gori upozoravaju na zakrčenost sistema. Suđenja za organizovani kriminal poznata su po sporosti. Na primjer, Viši sud u Podgorici je početkom oktobra 20. put odgodio ročište u slučaju protiv bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice, optužene za zloupotrebu položaja u okviru kriminalne grupe koju navodno vodi njen sin Miloš.

"Ovakva odgađanja su često nevjerovatna i nepotrebna", kazao je Rakočević.

"Ako optuženi ili njegov advokat ne dođu na ročište, suđenje se odgađa. Postoje mnogi mehanizmi kojima bi se to moglo riješiti."

Ministar pravde Bojan Božović rekao je u oktobru da je u posljednje četiri godine čak 100 sudija napustilo svoje pozicije, što se djelimično pripisuje zakonu iz 2021. godine, kojim je omogućeno ranije penzionisanje sudija i tužilaca. Ovaj egzodus dodatno je opteretio sistem. Šest sudija koji rade na slučajevima organizovanog kriminala trenutno je zaduženo za 162 predmeta.

Rakočević je istakao da je sporo suđenje direktna posljedica nedostatka sudija.

"Znamo da je ovo rezultat nevoljnosti države da riješi ključni problem izazvan masovnim odlaskom sudija", rekao je.

Advokat Jovanović upozorio je da planirano produženje pritvora potvrđuje strahove odbrane da se pritvor koristi kao kazna.

"Pritvor bi izgubio svoju osnovnu svrhu, a to je osiguranje prisustva optuženog na suđenju“, kazao je Jovanović BIRN-u.

On smatra da će produženje pritvora privremeno riješiti problem puštanja osumnjičenih na slobodu, ali ključni izazov ostaje reforma sudskog sistema, koja uključuje povećanje broja sudija, bolju organizaciju i efikasnije upravljanje slučajevima.

Off