Gubitaši u energetskom sektoru široke ruke sa donacijama

Gubitaši u energetskom sektoru široke ruke sa donacijama

Predsjednik Vaterpolo i plivačkog saveza Đuro Marić (L) i izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Čađenović (D). Foto: cedis.me
Predsjednik Vaterpolo i plivačkog saveza Đuro Marić (L) i izvršni direktor CEDIS-a Vladimir Čađenović (D). Foto: cedis.me
04.07.2024

Iako su prethodnih godina poslovale u minusu energetske kompanije potrošile su stotine hiljada eura na donacije vjerskim zajednicama, sportistima i budžetskim korisnicima.

Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS), koji je prethodne tri godine završio sa ogromnim dugom, samo u 2023. godini je odobrio skoro 260.000 eura donacija pojedincima i organizacijama, dominantno bliskim Srpskoj pravoslavnoj crkvi (SPC), pokazalo je istraživanje BIRN-a.

Kroz uvid u zvanične odluke o donacijama i sponzorstvima CEDIS-a, istraživanje BIRN-a pokazalo je da je tokom prošle godine potrošeno 259.254.50 eura na sponzorstva, donacije i pomoć uglavnom vjerskim organizacijama, sportskim društvima i klubovima.

CEDIS je 2022. godinu završio sa minusom od preko 11 miliona eura, što je za dva miliona eura lošiji rezultat nego u 2021. godini.  

Tokom prošle godine CEDIS je, između ostalog, odobrio 4.500 eura donacije Crkvi Svetog Đorđa, dok je odboru za izgradnju Hrama Svetog Save donirano 3.000 eura. Manastiru Duljevo odobrena je donacija od 2.500 eura dok je narodnoj kuhinji Mitropolije crnogorsko-primorske uplaćeno 2.500 eura pomoći. Crkvi Svetog Spasa u Dragovoljićima kod Nikšića odobreno je 2.500 eura pomoći, Crkvi Svetog Nikole 700 eura dok je rožajska parohija dobila donaciju od 1.500 eura.

Tokom prošle godine, novoizbarani direktor kompanije Vladimir Ivanović, između ostalog, odobrio je 2.000 eura donacije Medžlisu Islamske zajednice u Crnoj Gori kao i 4.000 eura za džamiju Hadži Ismail Lekić u Nikšiću.

Istraživanje BIRN-a je pokazalo da su i ostale državne kompanije u energetskom sektoru, posebno EPCG, tokom prethodnih tri godine odobravale donacije SPC i Islamskoj zajednici.

Tokom 2023. CEDIS je odobrio desetine hiljada eura sponzorstava sportskim klubovima, savezima i udruženjema, bez jasnih kriterijuma po kojima bi to državno preduzeće ulagalo u takvu vrstu promocije svojih aktivnosti.

Automobilista Filip Kunčer (L) i predsjednik Odbora direktora CEDIS Rajko Radošević (D). Foto: cedis.me
Automobilista Filip Kunčer (L) i predsjednik Odbora direktora CEDIS Rajko Radošević (D). Foto: cedis.me

CEDIS pomagao ustanove koje su na državnom budžetu

CEDIS je prošle godine, između ostalog, potpisao sponzorski ugovor sa džudo i šahovskim savezima Crne Gore u vrijednosti od po 4.500 eura, kao i automobilistom Filipom Kunčerom kome je uplaćeno 4.500 eura. Sa karate klubom "Budućnost" iz Podgorice potpisan je ugovor vrijedan 2.500 eura, dok je sa Vaterpolo i plivačkim savezom potpisan ugovor vrijedan 15 hiljada eura, iako je taj savez redovni korisnik visokih sponzorskih ugovora sa EPCG.

Desetine hiljada eura su tokom 2023. donirane ustanovama koje se već finansiraju novcem poreskih obaveznika - osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori, turističkim organizacijama Bijelo Polje i Andrijevica, kao opštinama Plav i Berane. 

Na pitanje BIRN-a zbog čega su tokom prošle godine odobravali donacije i sponzorstva i pored negativnog poslovanja iz CEDIS-a kazali su BIRN-u da su se "oslanjali isključivo na interni akt, na kojem se temelji strategija društvene odgovornosti kompanije".

"S obzirom na činjenicu da je CEDIS prethodnu godinu završio u zoni pozitivnog poslovanja, te da su svi finansijski pokazatelji ukazivali i ukazuju na stabilnost poslovanja Društva, CEDIS je nastavio da sprovodi aktivnosti na izgradnji dobrih odnosa sa zajednicom… Ne obaziremo se na navode dijela javnosti, koje smatramo neosnovanim", kazali su iz CEDIS-a.

Državna revizorska institucija (DRI) 14. februara dala je negativno mišljenje na reviziju godišnjih finansijskih izvještaja CEDIS-a za 2022. godinu, kao i na reviziju pravilnosti poslovanja. Kompanija je, navodi se u izvještaju, u značajnom broju, u prosjeku 247 osoba, zapošljavala na mjesečnom nivou Sporazumom o preuzimanju zaposlenih u Agenciji, privrednim društvima, državnim organima, državnim i lokalnim preduzećima, bez javnog oglasa.

Iz DRI su tada kazali da je CEDIS pokušao da prikrije gubitke kompanije i umjesto više od 15 miliona, prikazao 11,6 miliona eura gubitaka. Uprava CEDIS-a je to negirala i kazala da izvještaj DRI "ne odražava realno stanje te kompanije".

Istraživanje BIRN-a pokazalo je da je EPCG Solar gradnja, koja se suočava za ozbiljnim finansijskim i drugim problemima, tokom prošle godine svojim zaposlenima odobravala donacije u iznosu od 200 i 400 eura dok je nevladinoj organizaciji „IDM Sport“ donirala 400 eura.

Ministar energetike i rudarstva Saša Mujović  9. januara kazao je da situacija u Solar gradnji nije dobra kao i da preduzeće ima dugove od oko dva miliona. On je tada kazao i da je direktorica Valerija Saveljić najavila sistematizaciju radnih mjesta i smanjenje broja radnika za oko 30 odsto.

Istraživanje BIRN-a pokazalo je da je i pored poslovanja u minusu EPCG Željezara Nikšić odobravala donacije i sponzorstva. Prema dokumentaciji u koju je BIRN imao uvid, tokom 2023.godine tadašnji direktor Đorđije Manojlović odobrio je 300 eua donacije odboru džamije Hadži Ismaila Lekića u Nikšiću, državnoj Solar gradnji uplatio je 1.600 eura za popravku krova, sindikalnoj organizaciji Željezare 1.850 eura za poboljšanje uslova rada dok je fudbalski klub Željezare pomogao sa 400 eura. Nekoliko odluka u koje je BIRN imao uvid odnose se na jednokratnu pomoć zaposlenima u iznosu od 900 eura.

Izvršna direktorka EPCG Željezare Nevenka Janković 9. januara izjavila je da je situacija u kompaniji izuzetno teška i da se očekuje negativan poslovni rezultat za 2023. godinu. Iz Željezare nisu odgovarali na pitanja BIRN-a zbog čega su odobravali donacije i pored negativnog poslovanja.

Predsjednik Paraolimpijskog komiteta Igor Tomić i izvršni direktor CGES Ivan Asanović potpisuju ugovor o sponzorstvu. Foto: cges.me
Predsjednik Paraolimpijskog komiteta Igor Tomić i izvršni direktor CGES Ivan Asanović potpisuju ugovor o sponzorstvu. Foto: cges.me

CGES posluje dobro ali i ne štedi za donacije i sponzorstva

Istraživanje BIRN-a pokazalo je da je Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) odobrio 195.257 eura donacija i sponzorstava tokom prošle godine. Odluke koje je potpisivao izvršni direktor Ivan Asanović najviše se odnose na pomoć za liječenje u inostranstvu kao i za donacije do 500 eura za putovanja, turnire i konferencije.

Zvanični podaci u koje je BIRN imao uvid pokazali su da, za razliku od EPCG i CEDIS-a, Crnogorski elektroprenosni sistem nije imao donacija vjerskim organizacijama i državnim ustanovama i insitucijama koje se već finanisiraju iz budžeta. Kompanija koja je bilježila rast profita čak i u godinama energetske krize, uplaćivala je donacije i osnovnim i srednjim školama, malim sportskim društvima, nevladinim organizacijama ali i privatnim kompanijama.

Većinski vlasnik CGES-a je država Crna Gora sa 55 odsto akcija društva, dok strateški partner većinskog vlasnika, italijanski operator prenosnog sistema – Terna Rete Elettrica Nazionale S.p.A, posjeduje 22,09 odsto akcija. Elektromreža Srbije – srpski operator prenosnog sistema posjeduje 15 odsto akcija.

Iz CGES-a su kazali da se donacije odobravaju transparentno i na osnovu internog pravilnika, navodeći da dobijaju brojne zahtjeve za donacije i sponzorstva, među kojima je bilo zahtjeva i vjerskih organizacija.

"Kompanija pažljivo razmatra sve prijave, uzimajući u obzir uticaj na zajednicu, usklađenost sa korporativnim vrijednostima i strateškim ciljevima, kao i reputaciju i sposobnost podnosioca zahtjeva da efikasno koristi sredstva… Analiziramo potencijalni uticaj donacije ili sponzorstva na zajednicu, želeći da postignemo pozitivan društveni efekat. Kompanija često procjenjuje mogućnost povećanja svoje vidljivosti i poboljšanja javnog imidža kroz takve društveno-odgovorne projekte", kazali su iz CGES-a.

Zvanični podaci su pokazali da je tokom prošle godine CGES odobrio po 3.000 eura sponzorstva Rukomentnom klubu "Trebjesa" iz Nikšića i Karate klubu "Potoci" iz Pljevalja. Džudo savezu Crne Gore uplaćeno je 10.000 eura, dok su po 5.000 eura dobili Fudbalski klub "Jezero" iz Plava, FK "Iskra" iz Danilovgrada i Džudo klub "Straševina" iz Nikšića. CGES je prošle godine Stonoteniskom savezu odobrio 10.000 eura a Paraolimpijskom komitetu 30.000 eura.

CGES je organizaciji EESTECT LC Podgorica prošle godine uplatio 1.000 eura za Job Fair (sajam zapošljavanja) dok je Beo Art Produkciji, privatnoj kompaniji iz Beograda dodijeljena pomoć za dvije predstave u Crnogorskom narodnom pozorištu u Podgorici. Privatna komanija Sustineri Partners DOO dobila je 5.000 eura a kao razlog je navedeno učešće delegacije CGES na energetskom samitu Zapadnog Balkana u Porto Montenegro.

Na pitanje BIRN-a zbog čega su pomagali privatne kompanije iz CGES-a su kazali da takve donacije mogu biti dio šire strategije poslovnog partnerstva i saradnje, gdje obje strane imaju koristi.

"Naša kompanija je pomogla produkcijsku kuću "Beo Art" čime je doprinijela kulturnom razvoju zajednice… Sustineri Partners DOO, bio je organizator prvog regionalnog događaja o održivom poslovanju, zaštiti ljudskih prava i životne sredine, pod pokroviteljstvom Vlade Crne Gore. Opredijeljenim sredstvima smo stekli status "srebrnog" sponzora koji je uključivao učešće CGES-ovih predstavnika, članak, brendirani štand u zoni inovacija i isticanje logotipa na svim ključnim mjestima", kazali su iz CGES-a.

Tokom prošle godine CGES je NVO "Grupa za razvoj sporta" iz Podgorice odobrila donaciju od 13.000 eura, dok je NVO "Montenegro" dobila 3.000 eura za opremanje teretane u robnoj kući "Nikšićanka" i "promociju zdravih stilova života". Sindikalnoj organizaciji CGES dodijeljena je pomoć od 15.000 eura, dok je Mjesna zajednica Kosanica u opštini Pljevlja dobila 16.200 eura za sanaciju puta.

Off