Crna Gora i dalje bez kompletne Pay Pal usluge
Dok iz Ministarstva javne uprave tvrde da odluka o pružanju kompletne usluge zavisi isključivo od kompanije PayPal, stručnjaci ukazuju da trenutna situacija negativno utiče na domaću privredu i potencijalne investitore
Kompletna usluga globalnog sistema za plaćanje preko interneta PayPal i dalje nije omogućena u Crnoj Gori a iz Ministarstva javne uprave tvrde da je to zbog poslovne politike kompanije.
"Odgovor da li postoji okvirni datum kada će kompletna PayPal usluga biti dostupna u Crnoj Gori, zavisiće od oduke i odgovora PayPal kompanije", kazali su BIRN-u iz Ministarstva javne uprave.
Crna Gora je u junu 2014. postala dio PayPal sistema, kada je omogućena opcija plaćanja, odnosno slanja novca, ali ne i mogućnost primanja novca.
Pregovori sa kompanijom Pay Pal vođeni su do 2019. godine kada su privremeno obustavljeni. Tadašnja ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić je u maju 2021. godine saopštila da su predstavnici kompanije zainteresovani za nastavak saradnje sa Crnom Gorom, dok je nakon razgovora sa potpredsjednikom PayPala Ričardom Nešom u januaru 2023. tadašnji premijer Dritan Abazović rekao da je potrebno napraviti nekoliko koraka kako bi Crna Gora postala jedna od 75 zemalja koje trenutno imaju puni paket usluga PayPala.
Iz Ministarstva javne uprave tvrde da je Crna Gora stvorila zakonski okvir koji dozvoljava nesmetran rad PayPal-u i ostalim platformama za posredovanje u elektronskim transakcijama koji posluju na istom principu.
"Možemo pretpostaviti da strateško opredjeljenje, poslovne politike i odluke kompanije PayPal, kao privatne kompanije, u najvećoj mjeri određuju i njihov sadašnji stav da je u Crnoj Gori na raspolaganju usluga slanja, ali ne i primanja novca, uprkos činjenici da ne postoje nikakva zakonska ograničenja za pružanje obije usluge na crnogorskom tržištu. Odluka o proširenju usluga PayPal-a ne zavisi od zakonodavnog okvira u Crnoj Gori koji je po tom pitanju potpuno liberalan. Odnosno nije potrebno izdavanje bilo kakve dozvole kompaniji PayPal od strane Centralne banke Crne Gore (CBCG) ili bilo kojoj drugoj kompaniji sa istim modelom poslovanja", kazali su iz ministarstva.
Iz kompanije PayPal nisu odgovorili na upit BIRN-a.
Iz Ministarstva javne uprave su prošlog septembra saopštili da je formiran Radni tim za vođenje pregovara sa kompanijom PayPal, kao i da će pregovore voditi u saradnji sa Ministarstvom informacionog društva i uprave Sjeverne Makedonije. Na pitanje koji su rezultati radnog tima, iz ministarstva su odgovorili da su održali više sastanaka na nacionalnom nivou i sa predstavnicima Sjeverne Makedonije kao i da radni tim čine i predstavnici ministarstava finansija, ekonomskog razvoja i turizma i crnogorske IT zajednice okupljene u ICT Cortex.
Iz ministarstva su naveli i da je komunikaciju sa PayPal-om na regionalnom nivou preuzeo Savjet za regionalnu saradnju (RCC), koji je 2008. godine osnovan odlukom članica Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP) i Evropske unije sa ciljem da usmjerava, prati i podržava saradnju u Jugoistočnoj Evropi, čija je svrha unapređenje evropskih i evroatlantskih integracija regiona.
Iz RCC su BIRN-u kazali da čekaju odgovore PayPal-a na zvanično pismo koje su poslali u ime država Zapadnog Balkana, navodeći da za sada Pay Pal nije registrovan ili formalno ovlašćen za unutrašnja plaćanja u bilo kojoj od država Zapadnog Balkana.
"Dostupnost PayPal-ovih međunarodnih platnih usluga varira: Albanija, Bosna i Hercegovina i Srbija imaju pristup slanju i primanju međunarodnih uplata; Crna Gora i Sjeverna Makedonija su ograničene samo na odlazne uplate; dok su stanovnici Kosova neopsluženi", kazali su iz RCC-a za BIRN.
Oni su istakli da će članstvom u Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) učiniti platne transakcije unutar Zapadnog Balkana i sa Evropskom Unijom bržim i jednostavnijim.
Centralna banka Crne Gore (CBCG) je 1. jula formalno predala zahtjev za pridruživanje jedinstvenom području plaćanja u eurima SEPA, nakon što je Skupština Crne Gore usvojila izmjene Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma. SEPA je inicijativa pokrenuta 2008. godine uz podršku Evropske komisije i Evropske centralne banke sa ciljem standardizacije platnih sistema unutar Evrope, povećanja efikasnosti plaćanja i smanjenja troškova transakcija između zemalja članica.
Softver inženjer Bojan Lozo upozorio je da nemogućnost primanja novca predstavlja veliki problem za poslovanje iz Crne Gore, jer značajno komplikuje prijem novca sa tržišta gdje je PayPal ustaljeni način plaćanja.
"Čak i kad nam klijenti povjeruju i pošalju novac na drugi način, što za njih predstavlja dodatno opterećenje, svi ostali načini plaćanja koji su nam dostupni su znatno skuplji, te ćemo za proviziju platiti više novca. Problem nedostatka povjerenja je izražen, jer je mnogo teže prodati nešto, izvesti robu ili usluge u slučajevima alternativnih načina plaćanja", rekao je Lozo za BIRN.
Osim problema koji ovakva situacija stvara domaćoj privredi, Lozo ukazuje da problem imaju i potencijalni investitori i ljudi koji žele poslovati iz Crne Gore.
"Sama činjenica da Crna Gora nema podržanu jednu od najvećih svjetskih platformi, vjerujem da u startu 'pali crvenu lampicu' investitorima i tjera ih da se zapitaju šta još od stvari na koje su navikli, kod nas ne postoji", rekao je on.