Kako je šef bosanske granične policije stvorio sopstvenu elitnu jedinicu

Kako je šef bosanske granične policije stvorio sopstvenu elitnu jedinicu

Ilustracija. Foto:Igor Vujčić
Ilustracija. Foto:Igor Vujčić
04.11.2024

BIRN detaljno opisuje stvaranje tajanstvene, dobro naoružane i potencijalno nelegalne policijske jedinice koja je 24 sata dnevno bila isključivo na raspolaganju čovjeku koji je devet godina vodio bosansku graničnu policiju, a sada je u bjekstvu od hapšenja.

Dana 30. decembra 2014. godine, tadašnji šef graničnih snaga Bosne i Hercegovine okupio je manju grupu najbližih saradnika.

Krupni veteran bosanske policije, Zoran Galić, imenovan je osam mjeseci ranije, ali nova uloga bila mu je izazov kao nikada do tada. Nedjeljama su on i njegovi pomoćnici razmatrali kako da odgovore.

Dan uoči novogodišnje noći, Galić je izdao naredbu za prebacivanje šest graničnih policajaca u "tim za posebne namjene" sa "proaktivnom ulogom" u suzbijanju krijumčarenja i zaštiti granica BiH. Zadužio je jednog od njih da osmisli plan za to.

Dvije nedjelje kasnije, Rejhan Raković, viši inspektor za tajne operacije, vratio se sa dokumentom koji je sastavio pod naslovom "Operativni plan-Presretač". U njemu su detaljno opisani namjena, dužnosti, kapacitet, uniforme i oprema onoga što će postati Galićev "Alfa" tim. Plan je išao mnogo dalje od borbe protiv švercera.

Sa zadatkom da sprovodi blisku zaštitu i tajni nadzor, šestočlana jedinica "Alfa" nosila bi automatsko i jurišno oružje, imala maskirne uniforme i podnosila izvještaje isključivo Galiću. Oni bi, prema planu Rakovića, "u svakom trenutku bili na raspolaganju direktoru policije". Raković je sebe nazvao "Alfa 1".

Deset godina kasnije, Raković se nalazi iza rešetaka zbog primanja mita, dok je Galić u bjekstvu zbog naloga za hapšenje u Bosni, gdje je optužen za zloupotrebu vlasti i primanje mita nakon policijske akcije protiv krijumčarenja duvana. Operacija "Presretač" prijeti da dodatno zakomplikuje njegove probleme.

U Rakovićevom planu, do kojeg je došao BIRN, ne navodi se nijedan zakon ili propis na osnovu kojeg je izrađen.

"Ne postoji pravna osnova za njegove radnje", rekao je za BIRN jedan službenik policije koji je želio da ostane anoniman. "Čak i pravni laik može da vidi o čemu se radi u tom planu".

Ova otkrića, prema njegovim riječima, prijete da otvore Pandorinu kutiju nezakonitosti unutar granične policije pod Galićevim vođstvom.

Galićeva advokatica, Ivana Grizelj Ćorluka, nije odgovorila na zahtjev BIRN-a za intervju do trenutka objavljivanja ovog članka.

Galić na konferenciji za novinare. Foto: gran.pol.gov.ba
Galić na konferenciji za novinare. Foto: gran.pol.gov.ba

Na raspolaganju Galiću "u svakom trenutku"

Galić je bio direktor bosanske Granične policije od 2014. do 2023. godine, kada je imenovan za zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA).

Napustio je zemlju 8. jula ove godine i pobjegao u Hrvatsku nakon što je navodno dobio dojavu da će biti uhapšen.

Poruke dobijene iz operacije u kojoj je EUROPOL razbio komunikacionu aplikaciju Sky ECC, popularnu među organizovanim kriminalnim grupama, ukazivale su da je Galić primio mito u vidu novog automobila.

Dugo su postavljana pitanja o načinu na koji je upravljao graničnom policijom, mnogo prije njegovog imenovanja u SIPA. Galić je formirao "Alfa" tim na početku svog mandata, pažljivo birajući članove iz Centralnog istražnog odjeljenja granične policije.

Prema dokumentu do kojeg je došao BIRN, tim je izvještaje podnosio isključivo Galiću, jednom mjesečno, i djelovao isključivo po njegovom ili naređenju vođe tima.

Pored Rakovića, članovi su bili Mijo Pejić, Tarik Čengić, Goran Miletić, Suvad Mekić i Predrag 'Peđa' Simeunović. Nijedan od njih nije optužen za bilo kakav zločin povezan sa njihovim radom u graničnoj policiji.

"Tim za posebne namjene će biti direktno podređen i na raspolaganju direktoru granične policije u svakom trenutku", navodi se u Rakovićevom operativnom planu.

Zaduženja su uključivala ličnu zaštitu "rukovodstva granične policije" i "pratnju i tajno obezbjeđenje" u situacijama visokog rizika, kao i sprovođenje tajnih operacija, hapšenja i izvršenje sudskih naloga. Smjene su trebale biti organizovane tako da tim bude u "stalnoj pripravnosti", navodi se u dokumentu, ali nije bilo ni pomena o zakonima i procedurama na kojima bi se nova jedinica zasnivala.

Šef policije ima pravo da formira novi tim, rekao je Sandi Dizdarević, stručnjak za bezbjednost i bivši policijski inspektor koji predaje na Univerzitetu u Sarajevu, ali zakon i unutrašnji propisi agencije koji omogućavaju takav korak "moraju biti navedeni u odluci".

"Zatim plan mora biti poslat Ministarstvu bezbjednosti na odobrenje, zajedno sa predloženim budžetom", kazao je Dizdarević za BIRN.

Drugi izvor upoznat sa funkcionisanjem "Alfa" tima rekao je da takvo odobrenje nije traženo. Ministarstvo bezbjednosti nije odgovorilo na zahtjev za potvrdu do trenutka objavljivanja članka.

Dizdarević je takođe rekao da je korišćenje graničnih policajaca za ličnu zaštitu nezakonito, "jer je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH zadužena za zaštitu lica i objekata".

Pripadnici Granične policije BiH na zadatku. Foto: granpol.gov.ba
Pripadnici Granične policije BiH na zadatku. Foto: granpol.gov.ba

Maskirne uniforme i automatsko oružje

"Alfe" su imale status tajnih operativaca i dozvolu da nose oružje u svakom trenutku. Pored redovnih pištolja, Galić je imao pravo da svakom članu "Alfa" tima dodijeli automatsku pušku Taurus SMG 9 mm i jurišnu pušku Steyr Aug A3, vrste oružja koje obično koriste vojne snage.

Nosili su taktičke kamuflažne uniforme, koje su, prema riječima službenika granične policije za BIRN, bile "potpuno drugačije od onih koje su propisane za članove granične policije".

Uniforme koje nose različite policijske jedinice definisane su Zakonom o policijskim službenicima.

"Nigdje ne piše da dio policijske uniforme uključuje kamuflažu", kazao je službenik.

Pored vojnog oružja i maskirnih uniformi, "Alfe" su takođe imale pristup audio-vizuelnoj opremi za nadzor i četiri vozila. Imali su ovlašćenje da istražuju svoje kolege, sprovode nadzor i, prema izvoru iz granične policije, da "djeluju kako žele".

"Prvobitnih šest članova "Alfa" tima bili su spremni da urade sve za Galića", rekao je izvor za BIRN.

Pejić, Alfa 5, bio je narednik koji je takođe radio na tajnim operacijama. Iako je Raković bio Alfa 1, Pejić je "bio jedan od glavnih" članova tima, poručnik od povjerenja i povremeno Galićev tjelohranitelj, kazao je izvor za BIRN.

"Nezavisno od toga ko je zvanično bio na čelu tima, "Alfa" tim je djelovao pod kontrolom Zorana Galića", kazao je izvor. "Njihovi operativni zadaci su sprovođeni bez sudskih ili istražnih naloga“.

Među njihovim zadacima, rekao je izvor, bilo je i "prisluškivanje i nadzor" onih koji se nisu slagali sa Galićem.

"Tim nije radio u interesu države, već isključivo u interesu onoga ko ih je okupio – Zorana Galića", kazao je izvor BIRN-a.

Prema medijskim izvještajima i izvoru BIRN-a, Pejić je krajem 2017. godine iznenada zatražio premještaj u Tuzlu, sjeverno od glavnog grada Sarajeva.

Izvor je rekao da je Pejić proveo dva mjeseca radeći na aerodromu u Tuzli "prije nego što je napustio Graničnu policiju". Njegov odlazak se poklopio sa skandalom u vezi sa nestankom više od 8.000 metaka, jednog telefona, laptopa i snajperskih nišana iz skladišta Granične policije.

Međutim, novinska agencija "Patria" je još 2017. godine objavila da Pejić nije samo napustio policiju, već i zemlju. BIRN nije uspio da iz nezavisnih izvora potvrdi ove informacije niti da stupi u kontakt sa Pejićem radi komentara.

"Kada je Pejić otišao, izgledalo je da "Alfa" tim više ne postoji", rekao je izvor. "I dalje su radili, ali niko nije znao šta rade".

Galić je naložio Rakoviću da preuzme i sprovede reorganizaciju jedinice. Od prvobitne postavke ostali su samo Raković, Čengić i Simeunović, kazao je izvor za BIRN. Prema medijskim izvještajima, nestala municija nikada nije pronađena.

Galić na ceremoniji prijema novih pripadnika Granične policije BiH. Foto: granpol.gov.ba
Galić na ceremoniji prijema novih pripadnika Granične policije BiH. Foto: granpol.gov.ba

Unaprijeđenja i zatvor

Na postojanje "Alfa" tima i zabrinutost zbog Galićevog ponašanja pažnju javnosti prva je skrenula grupa nezadovoljnih graničnih policajaca koji su u periodu od 2016. do 2018. pisali medijima i Ministarstvu bezbjednosti. Čengić i Raković su, kako se navodi u pismu, nezasluženo dobili činove "vjerovatno samo zato što su članovi "Alfa" tima. Pismo nije imalo efekta.

Raković, kojeg je izvor opisao kao Galićevog "najvjernijeg vojnika", imenovan je 2020. godine za predsjednika komisije zadužene za izbor kandidata za 11. generaciju kadeta granične policije. Do tada, Raković je imao čin "samostalnog inspektora", jedan ispod čina "glavnog inspektora".

Prema kasnijoj optužnici, tokom procesa selekcije, Raković je formirao organizovanu kriminalnu grupu koja je primala mito od kandidata.

"Članovi grupe su, u prethodnom dogovoru sa Rakovićem i prema njegovim instrukcijama, zahtijevali i primali novac od kandidata koji su se prijavili na javni konkurs, kako bi im Raković, koristeći svoj autoritet kao predsjednik komisije, dodijelio dovoljno bodova da budu predloženi za zaposlenje na navedenom konkursu", stoji u optužnici.

"Djelovao je sa posebnom mrežom ljudi koju je sam izgradio", kazao je izvor BIRN-a.

Raković je, prema riječima izvora, i dalje radio za Galića kada je uhapšen u septembru 2021. godine. U septembru prošle godine, Raković je osuđen na četiri godine zatvora i naređeno mu je da vrati više od 50.000 eura mita.

Međutim, do izricanja presude, proces regrutacije je bio u zastoju tri godine, a 11. generacija kadeta Granične policije položila je zakletvu tek u maju 2024. godine. U međuvremenu, Bosni je nedostajalo oko 750 graničnih policajaca.

Nakon što je Galić pobjegao iz zemlje, zatražio je bolovanje a potom je, preko svog advokata, podnio zahtjev da bude razriješen dužnosti zamjenika direktora, navodeći da ispunjava uslove za penziju. Međutim, vlada još nije donijela odluku o tome da li će ga razriješiti ili mu odobriti zahtjev za penzionisanje, što znači da on i dalje ostaje na funkciji i prima platu.

Off